Algoritmy diagnostiky a liečby urologických komplikácií po transplantácii obličky
MU Dr. Ing. Ján Breza, PhD.
Súhrn
Vďaka pokroku dosiahnutému v oblasti imunosupresívnej liečby, rozvoju endourologických výkonov a chirurgických výkonov sa výsledky transplantácií obličiek významne zlepšili. Napriek tomu výskyt urologických komplikácií predstavuje polovicu všetkých chirurgických komplikácií po transplantácii obličiek. Práca rozoberá v prehľade možné urologické komplikácie a možné technické postupy v ich liečbe.
Kľúčové slová
transplantácia – transplantácia obličiek – urologické komplikácie
Summary
Algorithms for diagnostics and treatment of urological complications after renal transplantation. Given the progress in the field of immunosuppressive therapy, endourological procedures and surgical treatment, the results of renal transplantations have significantly improved. However, urological complications still represent one half of all surgical complications after renal transplantation. This paper provides an overview of potential urological complications and possible therapeutic approaches.
Keywords
transplantation – renal transplantation – urological complications
Výsledky transplantácií obličiek sa za posledných 20 rokov výrazne zlepšili a to najmä vďaka pokroku v imunosupresívnej liečbe, rozvoju menej invazívnych endourologických diagnostických a liečebných postupov a chirurgických techník.
Urologické komplikácie tvoria približne polovicu zo všetkých chirurgických komplikácií po transplantácii obličky. Výskyt urologických komplikácií sa udáva v rozsahu 1 – 30 % transplantácií, najvyššia incidencia sa popisuje u detí [1,2]. Urologické komplikácie môžu byť príčinou významnej morbidity aj mortality, oneskoreného nástupu funkcie aj straty transplantovanej obličky [3].
Na vzniku urologických komplikácií sa podieľajú rizikové faktory zo strany darcu obličky, ako komorbidita najmä ochorenia obličiek. Medzi rizikové faktory zo strany príjemcu patria HLA mismatche vedúce k akútnej a chronickej rejekcii. Imunosupresia môže viesť ku nežiadúcim účinkom, medzi ktoré patrí vyššia incidencia urologických malignít. Značný vplyv na vznik urologických komplikácií má chirurgická technika pri odbere a transplantácii obličky a rekonštrukcii močových ciest [4].
Urologické komplikácie možno deliť na včasné a neskoré. Medzi včasné patrí hematúria, porucha drenáže transplantovanej obličky, vznik urinóznej fistuly, nahromadenie tekutiny v operačnej rane (krv, moč, lymfa). Medzi neskoré urologické komplikácie sa zaraďuje supravezikálna alebo subvezikálna obštrukcia močových ciest, urolitiáza, nádory urogenitálneho systému, sexuálne poruchy.
Urologické komplikácie po transplantácii obličky vyžadujú promptnú a precíznu diagnostiku a následne efektívnu liečbu.
SUPRAVEZIKÁLNA OBŠTRUKCIA MOČOVÝCH CIEST
Obštrukcia močových ciest sa vyskytuje u menej ako 5 % pacientov. Jedným z možných faktorov podieľajúcich sa na pooperačnej dysfunkcii transplantovanej obličky môže byť prekážka v odtoku moču, obvykle na úrovni močovodu transplantovanej obličky. Prekážka môže vzniknúť jednak v dôsledku patologických zmien samotného močovodu, ale i pri iných peroperačných a pooperačných špecifických problémoch transplantácie [5].
Bezprostredne po operácii dochádza k obštrukcii v dôsledku technickej chyby pri anastomóze, pri edéme steny močovodu, upchatím močovodu koagulom, alebo nezisteným konkrementom preneseným v darcovej obličke, a/lebo útlakom močovodu kolekciou tekutiny v jeho okolí. Pri atypickej polohe transplantovanej obličky umiestnenej v pánve príjemcu môže dôjsť k zalomeniu alebo torkvácii močovodu. Močovod sa zvykne zalomiť v oblasti pyeloureterálnej junkcie alebo juxtavezikálne, kde príčinou zalomenia môžu byť zrasty v okolí močovodu. Dôsledkom oboch situácií je porucha drenáže transplantovanej obličky, ktorá sa obvykle prejaví vo včasnom pooperačnom období. Ďalšou príčinou môže byť technická chyba pri implantácii močovodu, ktorej dôsledkom je nepriechodný močovod na úrovni ureterovezikálneho spojenia. Problémom s drenážou moču v opísanej situácii možno predísť peroperačným zavedením ureterálneho stentu. Stent okrem drenážnej funkcie sa podieľa aj na stabilizácii polohy močovodu transplantovanej obličky. Známe sú však aj situácie, keď sa prekážkou pre voľný odtok moču z transplantovanej obličky stal močovod dislokovaný do ingvinálnej hernie [6,7], močové kamene v močovode, nádor močovodu alebo stlačenie močovodu lymfokélou.
Najčastejšou a najvýznamnejšou príčinou porušenej drenáže moču z transplantovanej obličky je chronická ischémia distálneho močovodu s tvorbou striktúry močovodu. Vznik striktúry močovodu, ktorá je neskorou komplikáciou, býva dôsledkom patologických zmien v stene samotného močovodu a môže mať súvislosti s infekciami močových ciest, abscesmi v operačnej rane, ischémiou močovodu s následnými fibrotickými zmenami. Pri vzniku striktúry močovodu sa pripúšťa aj účasť rejekčných zmien [8,9]. Striktúra močovodu transplanovanej obličky vzniká týždne až mesiace po operácii. K striktúre močovodu môžu viesť aj fibrotické zmeny steny močového mechúra v mieste, kde cez ňu močovod prechádza [10].
Vplyv obštrukcie na funkciu močovodu závisí od stupňa a trvania obštrukcie, od diurézy a od prítomnosti infekcie. Pri obštrukcii zostáva v horných močových cestách zbytkový moč, zvyšuje sa pokojový intraluminálny tlak v močovode a močovod sa zväčšuje vo svojich rozmeroch do dľžky aj do šírky. Vzostup intraluminálneho tlaku závisí od zachovanej tvorby moču, ktorý pri obštrukcii nemôže močovodom voľne pretekať a od hypertrofie svaloviny močovodu. Napriek hypertrofii svalstva močovodu a zvýšenej sile kontrakcií však obštruovaný močovod nedokáže vytvoriť dostatočný tlak potrebný pre transport moču. Vysoký intraluminálny tlak v močovode vedie k dilatácii močovodu. Iniciálna hyperaktivita močovodu (zvýšená frekvencia a amplitúda peristaltických vľn) sa mení, kontrakcie močovodu sú zriedkavejšie a slabšie a transport moču postupne závisí len na hydrostatickom tlaku moču, ktorý vytvára oblička. Prípadná superinfekcia vedie v takýchto prípadoch k úplnému vymiznutiu peristaltiky močovodu a k poruche transportu moču [11].
Dôsledkom prekážky v odtoku moču z transplantovanej obličky akejkoľvek etiológie je zhoršenie funkcie transplantovanej obličky a dilatácia dutého systému obličky a močovodu nad prekážkou. Stáza moču nad prekážkou znamená súčasne významný predisponujúci moment pre vznik a rozvoj infekcie močových ciest. Na základe infekcie v takomto teréne často vzniká urosepsa.
Na druhej strane je ureterohydronefróza transplantovanej obličky často asymptomatickou komplikáciou, ktorá sa odhalí náhodne pri rutínnom ultrasonografickom vyšetrení alebo na podklade zhoršujúcej sa funkcie transplantovanej obličky. Príznaky obštrukcie močovodu obvykle chýbajú. K dramatickej klinickej situácii však môže dôjsť pri urosepse, ktorá vzniká pri kombinácii bakteriálnej infekcie a stázy moču v transplantovanej obličke.
Pri ureterohydronefróze sa postupne zhoršuje funkcia transplantovanej obličky. Presnú informáciu o funkcii, resp. dysfunkcii transplantovanej obličky (a dynamike dysfunkcie) poskytne gamagrafia obličiek. Diagnostický a súčasne terapeutický význam má perkutánna punkčná pyeloureterografia a následná nefrostómia hydronefroticky zmenenej transplantovanej obličky. Antegrádnou pyeloureterografiou možno presne lokalizovať miesto aj charakter striktúry močovodu. Derivácia moču nefrostómiou umožní nielen presné vyšetrenie horných močových ciest, ale „odľahčením“ obličky a znížením hydrostatického tlaku v jej dutom systéme aj zlepšenie funkcie obličky a efektívnu liečbu sprievodnej infekcie močových ciest. Kontrastná látka aplikovaná priamo do dutého systému obličky nemá nefrotoxický vplyv. Neinvazívne vyšetrenie – urografia – obvykle neprináša dostatočne valídne diagnostické informácie. Hydronefroticky zmenená transplantovaná oblička s poškodenou funkciou nevylučuje totiž dostatočne intenzívne kontrastnú látku, preto zobrazenie dutého systému obličky a močovodu je nedostatočné. V individuálnych prípadoch je však možné k diagnostickému záveru prispieť aj na základe urografie.
Liečba ureterohydronefrózy transplantovanej obličky závisí od klinického stavu pacienta. V prípade oligoanurického a uremického pacienta, niekedy s teplotami, je ako prvý krok indikovaná perkutánna punkčná nefrostómia, rehydratácia pacienta a cielená antibiotická liečba. Po stabilizácii klinického stavu prichádza do úvahy definitívna liečba spočívajúca v odstránení alebo obídení prekážky v močovode endoskopickou, alebo otvorenou chirurgickou intervenciou.
Rozvoj intervenčnej radiológie umožnil obmedziť otvorenú chirurgickú liečbu na komplikované prípady striktúr močovodu a pre pacienta šetrnejším spôsobom dosiahnuť dobré dlhodobé výsledky, zachovanie funkcie transplantovanej obličky a prežitie pacienta [12–14].
Principiálne u pacientov so striktúrou močovodu je prvým krokom endoskopická liečba antegrádnym alebo retrográdnym prístupom. O endoskopickú liečbu sa možno pokúsiť najmä vo včasných štádiách, resp. pri miernom stupni obštrukcie močovodu. Z endoskopických techník prichádza do úvahy endopyelotomia pri striktúre močovodu v mieste pyeloureterálnej junkcie, perkutánne antegrádne techniky, ureteroskopia [15], dilatácia striktúry balónom [16], použitie expandabilného kovového stentu [17,18] alebo incízia striktúry elektrickým vláknom – Acusize.
Naopak pri neskorom vzniku striktúry močovodu a pri závažnej obštrukcii sa indikuje chirurgická revízia. Metódou voľby je identifikácia močovodu, jeho uvoľnenie zo zrastov, resekcia časti močovodu so striktúrou a následná reimplantácia močovodu do močového mechúra. Pri operácii treba o.i. dostatočne mobilizovať stenu močového mechúra tak, aby bola možná reimplantácia bez napätia [9,19]. V prípade, že z rôznych príčin nie je možná jednoduchá reimplantácia močovodu, využívajú sa alternatívne chirurgické metódy. U dilatovanej extrarenálnej panvičky transplantovanej obličky prichádza do úvahy aj priame spojenie panvičky s močovým mechúrom, ako sme to realizovali u jedného pacienta [20]. Alternatívnou metódou náhrady závažnými striktúrami postihnutého močovodu transplantovanej obličky je použitie ipsilaterálneho i kontralaterálneho natívneho močovodu príjemcu [21]. Bolo popísané i použitie silikónpolyesterového „umelého“ močovodu (pyelovezikálneho bypassu) u pacientov po neúspešnej endourologickej, resp. otvorenej chirurgickej liečbe striktúry močovodu po transplantácii obličky. Pre definitívne posúdenie a klinické uplatnenie tejto liečebnej možnosti sú však potrebné ďalšie dlhodobé klinické štúdie.
URINÓZNA FISTULA
Urinózne fistuly môžu byť dôsledkom technickej chyby pri samotnej transplantácii obličky, resp. ischemického poškodenia a následnej nekrózy močovodu alebo až obličkovej panvičky. Incidencia urinóznych fistúl po transplanácii obličky sa v literatúre udáva v rozmedzí 1,3 – 5,4 % [22–27]. Typicky sa vyskytujú vo včasnom potransplantačnom období. Väčšina z nich vychádza z miesta spojenia močovodu transplantovanej obličky s močovým mechúrom, resp. v prípade transvezikálnej reimplantácie močovodu aj z netesnej sutúry stien močového mechúra. V neskoršom pooperačnom období môže vzniknúť urinóm, ako dôsledok iatrogénneho poranenia močovodu (napr. pri laparoskopickej operácii pre lymfokélu) alebo pri endoskopickej manipulácii (napr. pre ureterolitiázu).
Najčastejšou príčinou úniku moču bezprostredne po transplantácii obličky je technicky nedokonalá implantácia močovodu do močového mechúra príjemcu. Medzi extravezikálnymi protirefluxovými technikami a transvezikálnou reimplantáciou močovodu nie sú popísané rozdiely vo výskyte pooperačnej močovej fistuly [28,29].
V prípade včasnej obnovy diurézy transplantovanou obličkou sa spomínaná technická chyba prejaví masívnym únikom moču cez drén uložený pararenálne. K úniku moču v tejto lokalizácii môže dôjsť aj cez cystostómiu pri preplnení nedostatočne drénovaného močového mechúra.
Inou príčinou urinómu, resp. urinóznej fistuly je nekróza močovodu transplantovanej obličky. Incidencia nekrózy močovodu sa udáva v rozmedzí 0,4 – 3,2 % transplantácií obličiek [28–30]. Ako urinóm sa označuje kolekcia moču v okolí transplantovanej obličky. Ak sa urinóm prevalí cez ranu, alebo cez otvor po dréne, vzniká urinózna fistula. Urinóm môže komunikovať aj s peritoneálnou dutinou, resp. s niektorými orgánovými systémami, napr. gastrointestinálnym systémom [9].
Príčinou nekrózy, ktorá postihuje najčastejšie terminálny úsek močovodu, niekedy však i celý močovod a časť obličkovej panvičky, je ischémia ako dôsledok porušenia krvného zásobenia steny močovodu. K porušeniu výživy steny močovodu často vedie poranenie arteriálneho zásobenia, resp. venóznej drenáže močovodu pri odbere obličky alebo pri nešetrnej manipulácii s močovodom počas samotnej transplantácie. Urinózna fistula pri nekróze močovodu typicky vzniká neskôr, okolo 7. až 10. dňa po transplantácii.
K minimálnym mikroskopickým zmenám v stene močovodu dochádza už pri smrti dárcu a pri hypotermickej konzervácii odobratej obličky, a to v zmysle lymfocytárnej infiltrácie (mierna až stredne závažná infiltrácia hlavne CD8 (+) T lymfocytmi), exfoliácie urotelu (u 42 % močovodov) a bunečnej vakuolizácie (u 52,4 % močovodov). Nezaznamenali sa žiadne súvislosti medzi zmenami v stene močovodu a HLA kompatibilitou dárcu a príjemcu obličky [31].
Po obnovení cirkulácie krvi v obličke a v močovode vznikajú v dlhšom časovom horizonte ďalšie charakteristické zmeny v stene močovodu: atrofia urotelu (u 20 % močovodov) a rejekčné lézia. Intenzitu a frekvenciu atrofie urotelu významne ovplyvňuje vek dárcu. Rejekčné zmeny vznikajú typicky v súvislosti s akútnou rejekčnou epizódou – až u 38 % močovodov počas prvých troch mesiacov po operácii, neskôr u menej ako 15,4 % močovodov [32].
Diagnostika príčiny vzniku urinómu, resp. močovej fistuly musí byť rýchla a presná. Na možnú nekrózu močovodu treba myslieť v prípade vzniku závažnej dysfunkcie transplantovanej obličky [33].
Biochemickým vyšetrením sekrétu vytekajúceho z drénu alebo operačnej rany treba odlíšiť moč od krvného séra. V okolí transplantovanej obličky je obvykle hmatná bolestivá rezistencia. Prítomnosť a rozsah tekutinovej kolekcie a jej vzťah k transplantovanej obličke a k močovému mechúru potvrdia vizualizačné vyšetrenia (USG, CT, MR). Ultrasonograficky sa obvykle dokáže dilatácia dutého systému obličky a proximálneho močovodu. Pod ultrasonografickou kontrolou možno následne cielene napichnúť dutý systém transplantovanej obličky a urobiť antegrádnu pyeloureterografiu, pri ktorej sa presne potvrdí únik moču mimo močové cesty a presne sa ukáže aj miesto úniku moču. Cez punkčný kanál sa následne na vodiči zasunie do dutého systému transplantovanej obličky nefrostomický katéter a tak sa zabezpečí dokonalá derivácia moču z obličky [34]. V prípade podozrenia na únik moču z močového mechúra je indikovaná cystografia. U všetkých pacientov s urinóznou fistulou močovodu sa odporúča chirurgická revízia. Jedine včasnou chirurgickou intervenciou možno dosiahnuť zachovanie, resp. obnovenie funkcie transplantovanej obličky [8].
O endourologickú liečbu, spočívajúcu v zavedení „double J“ endoprotézy močovodu a spoľahlivej drenáži transplantovanej obličky a močového mechúra, sa možno pokúsiť len v prípade menej intenzívneho úniku moču z miesta ureterovezikálnej anastomózy [24,35]. Ak sa urinózna fistula po endourologickej liečbe nezahojí, indikuje sa otvorená chirurgická liečba. Cieľom operácie je identifikácia charakteru lézie, miesta a príčiny úniku moču a následne rekonštrukcia močových ciest. Ak je príčinou urinóznej fistuly inkompetentná ureterovezikálna anastomóza, je metódou voľby jej liečby spoľahlivá opakovaná implantácia močovodu do močového mechúra so zavedením „double J“ endoprotézy močovodu.
Podstatne zložitejšia a technicky náročnejšia je rekonštrukcia močových ciest pri nekróze močovodu transplantovanej obličky. Nekróza väčšinou postihuje distálnu tretinu močovodu. Kým zdravý močovod má ružovo červenú farbu, nekrotická časť je žlto šedá. Problémom v tejto situácii je neistota v tom, či rozsah nekrózy močovodu je definitívny či sa nekróza už demarkovala alebo bude pokračovať na proximálnu časť močovodu [10]. V prevažnej väčšine prípadov je možné urinóznu fistulu, ktorá je dôsledkom nekrózy terminálneho močovodu, riešiť resekciou nekrotickej časti a reimplantáciou močovodu s použitím uretrálneho stentu. Ako alternatívne metódy prichádzajú do úvahy Boariho plastika [8], uretro uretero anastomóza s natívnym močovodom príjemcu [25,36], anastomóza natívneho močovodu s panvičkou [33,37] alebo s dolným kalichom transplantovanej obličky [9,38] alebo pyelocystoanastomóza [28]. Vo výnimočných prípadoch možno nekrotický močovod nahradiť exkludovaným segmentom ilea [39], či dokonca apendixom [40]. Čím komplikovanejší spôsob rekonštrukcie močových ciest, tým vyšší býva aj výskyt perioperačných komplikácií [20].
Konečným riešením vážnych, najmä septických komplikácií súvisiacich so vznikom a neúspešnou liečbou urinóznej fistuly po transplantácii obličky je graftnefrektómia asi u 1 % transplantovaných pacientov [8].
Literatúra
1. Yigit B, Tellioglu G, Berber I et al. Surgical treatment of urologic complications after renal transplantation. Transplant Proc 2008; 40 (1); 202–204. doi: 10.1016/j.transproceed.2007.11.024.
2. Tillou X, Raynal G, Demailly M et al. Endoscopic management of urologic complicationbs following renal transplantation. Impact of ureteral anastomosis. Transplant Proc 2009; 41 (8): 3317–3319. doi: 10.1016/j.transproceed.2009.08.046.
3. Samhan M, Al Mousawi M, Hayati H et al. Urologic complications after renal transplantation. Transplant Proc 2005; 37 (7): 3075–3076.
4. Agarwal G, Palagiri AV, Bouillier JA et al. Endoscopic management of ureteral complications following renal transplantation. Transplant Proc 2006; 38 (9): 2921–2922.
5. Breza J jr., Žilinská Z, Bujdák P et al. Urologické komplikácie po transplantácii obličky. Urol List 2009; 7 (1): 38–48.
6. Oddens JR, Vos PF, deKort LM. Rare cause of ureteral stenosis more than 10 years after kidney transplantation. Urology 2005; 65 (4): 798.
7. Ingberg MS, Girdler BJ, Moy JF et al. Inguinal herniation of a transplant ureter; rare cause of obstructive uropathy. Urology 2007; 70 (6): 1224–1227.
8. Li Marzi V, Filocamo MT, Dattolo E et al. The treatment of fistulae and ureteral stenosis after kidney transplantation. Transplant Proc 2005; 37 (6): 2516–2517.
9. Navrátil P. Praktická urologie u nemocných v dialyzační léčbě, před a po transplantaci ledviny. Hradec Králové: O. Čermáková 2005.
10. Řezníček J, Zvara V, Breza J. The ureter in renal transplantation. Int Urol Nephrol 1984; 16 (1): 69–76.
11. Neri F, Tsivian M, Coccolini F et al. Experience of more than 1000 transplantations. Transplant Proc 2009; 41 (4): 1224–1226. doi: 10.1016/j.transproceed.2009.03.044.
12. Aytekin C, Boyvat F, Harman A et al. Percutaneous therapy of ureteral obstruction and leak after transplantation: long term results. Cardiovasc Intervent Radiol 2007; 30 (6): 1178–1184.
13. Kaskarelis I, Koukoulaki M, Georgantas T et al. Ureteral complications in renal transplant recipients successfully treated with interventional radiology. Transplant Proc 2008; 40 (9): 3170–3172. doi: 10.1016/j.transproceed.2008.08.040.
14. Burgos FJ, Bueno G, Gonzales R et al. Endourologic implants to treat complex ureteral stenosis after kidney transplantation. Transplant Proc 2009; 41 (6): 2427–2429. doi: 10.1016/j.transproceed.2009.06.068.
15. Basiri A, Nikoobakht MR, Simforoosh N et al. Ureteroscopic management of urological complications after renal transplantation. Scand J Urol Nephrol 2006; 40 (1): 53–56.
16. Bromwich E, Coles S, Atchley J et al. A 4 year review of balloon dilatation of ureteral strictures in renal allografts. J Endourol 2006; 20 (12): 1060–1061.
17. Cantasdemir M, Kantarci F, Numan F et al. Renal transplant ureteral stenosis; treatment by self expanding metallic stent. Cardiovasc Interv Radiol 2003; 26 (1): 85–87.
18. Burgos FJ, Pascual J, Marcen R et al. Self expanding matallic ureteral stents for treatment of ureteral stenosis after kidney transplantation. Transplant Proc 2005; 37 (9): 3828–2829.
19. Krishnan A, Swana H, Mathias R et al. Redo ureteroneocystostomy using an extravesical approach in pediatric renal transplant patients with reflux; a retrospective analysis and description of technique. J Urol 2006; 176: 1582–1587.
20. Breza J, Žilinská Z, Bujdák P et al. The ureter in patients after kidney transplantation. Eur Urol Suppl 2009; 8: 679.
21. Chaykovska L, Deger S, Wille A et al. Kidney transplantation into urinary conduit with ureteroureterostomy between transplant and native ureter; single center experience. Urology 2009; 73 (2): 380–385.
22. Andonian S, Zorn KC, Paraskevas S et al. Artificial ureters in renal transplantation. Urology 2005; 66 (5); 1109.
23. Řezníček J, Breza J, Borošová E et al. 100 transplantácií obličky na Urologickej klinike v Bratislave. Bartisl Lek Listy 1984; 81 (4): 404–412.
24. Alcaraz A, Bujons A, Pascual X et al. Percutaneous management of transplant ureteral fistulae is feasible in selected cases. Transplant Proc 2005; 37 (5): 2111–2114.
25. Faenza A, Nardo B, Fuga G et al. Urological complications in kidney transplantation; ureterocystostomy versus uretero ureterostomy. Transplant Proc 2005; 37 (6): 2518–2520.
26. Dalgic A, Boyvat F, Karakayali H et al. Urologic complications in 1523 renal transplantations: the Baskent University experience. Transplant Proc 2006; 38 (2): 543–547.
27. Davari HR, Yarmohammadi H, Malekhosseini SA et al. Urological complications in 980 consecutive patients with enal transplantation. Int J Urol 2006; 13 (10); 1271–1275.
28. Řezníček J, Zvara V, Pribylincová V. Pyelocystostómia pri nekróze močovodu transplantovanej obličky. Rozhl Chir 1988; 67 (10): 675–677.
29. Zargar MA, Shahrokh H, Mohammadi Fallah MR et al. Comparing Taguchi and anterior Lich Gregoir ureterovesical reimplantation technique for kidney transplantation. Transplant Proc 2005; 37 (7): 3077–3078.
30. Karam G, Malillet F, Parant S et al. Ureteral necrosis after kidney transplantation; risk factors and impact on graft and patient survival. Transplantation 2004; 78 (5): 725–729.
31. Figueiredo AJ, Cunha MX, Mota AF et al. Histological alterations found in the ureter during organ preservation and early phases of renal transplantation. Transplant Proc 2005; 37 (6): 2743–2745.
32. Figueiredo AJ, Cunha MX, Mota AF et al. Ureteric lesions detected in normally functioning kidney allografts; risk factors and clinical implications. Transplant Proc 2005; 37 (6): 2762–2764.
33. Sinha M, Lewis MA, Riad H et al. Complete necrosis of allograft ureter after cadaveric renal transplantation. Pediatr Transplant 2004; 8 (1): 91–93.
34. Breza J, Řezníček J, Polák V et al. Antegrádna pyeloureterografia trans plantovanej obličky. Bratisl Lek Listy 1989; 90 (8): 597–603.
35. Shokeir AA, Osman Y, Ali El Dein B et al. Surgical complications in live donor pediatric and adolescent renal transplantation; study of risk factors. Pediatr Transplant 2005; 9 (1): 33–38.
36. Praz V, Leisinger HJ, Pascual M et al. Urological complications in renal transplantation from cadaveric donor grafts; a retrospective analysis of 20 years. Urol Int 2005; 75 (2): 144–149.
37. Mahdavi R, Gholamrezaie HR. The use of contralateral native pelvis and ureter for total transplant ureteric reconstruction. BJH Int 2004; 94 (3): 439–440.
38. Thevedran G, Al Akraa MA, Sweny P et al. Calycoureterostomy: a novel technique for post renal transplant stricture. Surgeon 2004; 2: 176–178.
39. Wolters HH, Palmes D, Krieglstein CF et al. Reconstruction of ureteral necrosis in kidney transplantation using an ileum interposition. Transplant Proc 2006; 38 (3): 691–692.
40. Blaszak RT, Dunn JF, Finck CM. Use of apendix for complete transplant ureteral necrosis. Pediatr Transplant 2003; 7: 243– 246.
MU Dr. Ing. Ján Breza, PhD.
Urologická klinika
LF UK a UN Bratislava
janbreza@gmail.com